شرکت شریف پردازشگر دانش در نظر دارد با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی امکانات مشابه یابی سمیم نور را در اختیار نشریات علمی سیناوب قرار دهد.

معرفی سمیم نور به نقل از سایت رسمی این نرم افزار

یکی از روش‌های رایج و مؤثر برای پیش‌گیری از ارتکاب دستبرد علمی و هم‌چنین تشخیص آن، مشابهت‌یابی متنی است که با استفاده از قابلیت‌های فنی موتورهای جستجو انجام می‌شود. استفاده از انواع نرم‌افزارهای مشابهت‌یاب متنی که بعضاً با نام نرم‌افزارهای کشف تقلب علمی از آن‌ها یاد می‌شود، در جوامع علمی امری متداول و فراگیر است. بخش قابل توجهی از این نرم‌افزارها به خط و زبان انگلیسی و اندکی به سایر خطوط و زبان‌ها خدمات‌رسانی می‌کنند که هیچ‌کدام خط و زبان فارسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

سامانۀ مشابه‌یاب متون نور (سمیم نور) نخستین سامانۀ مشابه‌یابی متون به زبان فارسی است که ادامۀ «مجموعه پروژه‌های مبتنی بر داده‌کاوی علوم اسلامی» در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) طراحی و گسترش یافته است. این سامانه قادر است متون ارسالی کاربران خود را با هزاران متن پایگاه‌های خود مقایسه کند و گزارشی از میزان مشابهت آن‌ها به کاربر ارائه دهد.

سمیم نور می‌تواند به عنوان حلقه‌ای مکمل در چرخۀ تولید علم به کار گرفته شود و نقش به‌سزایی در سلامت تولید علم ایفا کند. این سامانه با فراهم‌سازی امکان پیش‌گیری از ارتکاب انواع تقلب‌های علمی از نوع کپی‌برداری محتوایی و هم‌چنین امکان تشخیص متون مشکوک به سرقت علمی گامی مؤثر در راستای تضمین سلامت متون علمی به شمار رود. به علاوه این سامانه مطابق با قانون حق مؤلف برای حفظ حقوق مؤلفین و منابع ابزاری کارآمد به شمار می‌رود. سمیم نور به طور رسمی از تاریخ 20مرداد 1393 رونمایی شده و آمادۀ خدمت‌رسانی به جامعۀ علمی کشور است.برای اطلاع بیشتر به سایت این نرم افزار  به آدرس   www.samimnoor.ir مراجعه فرمایید.