سیناوب نماینده رسمی برای صدور شناسه دیجیتال مقالات علمی در ایران
1395-05-06
سیناوب نماینده رسمی برای صدور شناسه دیجیتال مقالات علمی در ایران

سیناوب نماینده رسمی برای صدور شناسه دیجیتال مقالات علمی در ایران

شرکت شریف پردازشگر دانش (سیناوب) به عنوان یک شرکت دانش بنیان در مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف در زمینه‌ سامانه‌های مدیریت اطلاعات علمی و ارتقای نشریات علمی فعالیت دارد. این شرکت نماینده رسمی موسسه mEDRA (نماینده اروپایی موسسه  (International DOI Foundation (IDF) برای صدور شناسه DOI در ایران است و این امکان وجود دارد تا شناسه DOI ویژه نشریات، مقالات علمی، کتابها و پایان‌نامه‌ها را به صورت رسمی و با اختصاص  پیش شماره ویژه هر ناشر، دانشگاه یا موسسه و انجمن علمی با کمترین هزینه ممکن به دانشگاهها، موسسات آموزشی، پژوهشی، انجمن‌ها و نشریات علمی ارائه دهد.

دی او آی (Digital Object Identifier(ِDOI)  یک کد اختصاصی است که برای هر مقاله و محتوای الکترونیکی (مقاله، کتاب، و ...) برای شناسایی محتواهای علمی بکار می‌رود. این سیستم  یک استاندارد بین‌المللی است که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد سازی ISO جهت شناسایی اسناد الکترونیکی مورد شناسایی و تأیید قرار گرفته است. امروزه تمامی ناشرین معتبر بین‌المللی از این شناسه استفاده می‌کنند و شایسته است که نشریات ایرانی نیز برای استاندارد سازی از این شناسه استفاده نمایند. برخی مزایای شناسه دیجیتال به این شرح است:

-         داشتن شناسه دایمی در همه مقالات و جذب استناددهی بیشتر و موثرتر به مقالات

-         تبدیل منابع به ابرلینک یا Hyperlink   و جذب CITEDBY در منابع

-         جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منابع مورد استفاده

-         فراهم آمدن امکان شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات

-         محاسبه واقعی  Impact Factor برای مجلات

-         ارتقا شاخص واقعی علم سنجی (scientometrics)

شایان ذکر است پیش شماره DOI شماره اختصاصی ناشر است و متاسفانه در سالهای جاری برخی شرکتها و موسسات متفرقه پیش شماره خاص خود را به نشریات دانشگاهها ارائه کرده‌اند که ادامه این روند شایسته نیست. سیناوب این امکان را دارد تا پیش شماره اختصاصی به دانشگاهها و موسسات علمی ارائه دهد. هر چند برخی افراد که آگاهی کافی در این زمینه ندارند تأکید می‌کنند که نیازی به پیش شماره اختصاصی نیست لیکن سیناوب بر این باور است که در شرایطی که امکان تفکیک و دسته بندی مقالات دانشگاهها و موسسات مختلف بر اساس پیش شماره اختصاصی وجود دارد، از این امکان استفاده شود.

مزایای خرید دی او آی از سیناوب:

 - سیناوب نماینده رسمی موسسه mEDRA به عنوان یکی از موسسات اصلی در ارائه DOI است. برای مشاهده فهرست موسسات اینجا را کلیک کنید. 

 - سیناوب امکان ارائه پیش شماره اختصاصی به دانشگاهها، موسسات و انجمن‌های علمی دارد.

 - شناسه DOI در کمتر از یک تا دو روز کاری ارائه می‌دهد. 

 - شناسه های دیجیتال به صورت خودکار از طریق سامانه سیناوب در متادیتای دی او آی ثبت می‌کند.

 - شناسه دیجیتال را به صورت خودکار در سامانه هر یک از نشریات ذخیره می‌کند و به این ترتیب امکان اشتباه در اختصاص دی او آی به مقالات وجود ندارد. 

 - هزینه بسیار کمتر در مقایسه با دیگران.

 


برای اطلاع بیشتر در رابطه با شناسه دیجیتال و شرکت در وبینارهای تخصصی سیناوب به آدرس www.sinaweb.net   ثبت نام کنید.