قابل توجه معاونین محترم پژوهشی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و سردبیران محترم نشریات علمی

 

پاسخ به سوال تعدادی از سردبیران نشریات مبنی بر تفاوت دی او  آی مدرا و کراس رف

تعدادی از سردبیران و کارشناسان نشریات همچنان در انتخاب دی او آی با این سوال مواجه هستند که دی او آی را از موسسه مدرا یا کراس رف بگیرند. به عبارت دیگر، این سوال وجود دارد که شناسه دیجیتال را از نماینده رسمی صدور شناسه دی او آی در ایران (سیناوب) بگیرند یا از شرکتهای واسط که خدمات شناسه دی او آی کراس رف را ارائه می‌دهند. پاسخ این سوال به شرح زیر است:

  • تمامی شناسه‌های دی او آی توسط بنیاد بین‌المللی International DOI Foundation (IDF) و از طریق آژانس‌های نماینده این بنیاد که به طور کلی 10 موسسه در جهان است صادر و ارائه می‌شود. تفاوتی بین دی او آی هیچکدام از این موسسات نیست. همه شناسه‌ها از طریق سایت رسمی این موسسه به آدرس http://www.doi.org/   صادر شده و قابل بازیابی است.
  • تمامی خدمات موسسه کراس رف از جمله Cited by و  Cross Check و Cross Mark   از طریق موسسه مدرا نیز ارائه می‌شود. اما مشکل اینجاست که موسسه کراس رف این خدمات را برای مشتریان ایرانی مدرا به دلیل تحریمهای ظالمانه آمریکا علیه ایران ممنوع کرده است. در صورت رفع تحریمها این امکان وجود دارد تا این خدمات به موسساتی که دی او ای را از مدرا تهیه کرده اند ارائه شود. سیناوب همچنان در حال رایزنی برای  ارائه این خدمات از طریق موسسه مدرا می‌باشد و امیدوارم این مذاکرات زودتر به نتیجه برسد.
  • با توجه به اینکه سیناوب نماینده رسمی موسسه مدرا برای صدور شناسه دی او ای در ایران است، این امکان وجود دارد تا این خدمات به صورت رسمی و قانونی و با اختصاص پیش شماره ویژه هر دانشگاه و موسسه ارائه شود. تمامی دانشگاهها، موسسات و انتشاراتی‌های معتبر بین‌المللی پیش شماره اختصاصی دارند. برخی موسسات چنین وانمود می‌کنند که پیش شماره اختصاصی اهمیت چندانی ندارد و نشان دهنده هیچ نوع اطلاعات و ارزش خاصی نیست. اگر اینچنین بود که کراس رف هم به همه نشریات و مقالات فقط یک پیش شماره اختصاص می‌داد. برای اطلاع بیشتر از پیش شماره هایی که تابه حال کراس رف به ناشران و نشریات اختصاص داده است به این آدرس مراجعه فرمایید:

https://www.crossref.org/06members/50go-live.html

  • خوشبختانه بسیاری از دانشگاهها و موسسات ایرانی شناسه دی او آی را به صورت رسمی و قانونی دریافت کرده‌اند. فهرست برخی از این موسسات و نشریات در سایت سیناوب انتشار یافته است.
  • توصیه سیناوب این است که خدماتی که موسسات بین‌المللی ارائه می‌دهند از طریق رسمی در اختیار دانشگاهها قرار گیرد. هر نوع شناسه دی او آی که به صورت غیر رسمی از طریق شرکتهای واسط و ناشناس در اختیار دانشگاهها و نشریات علمی قرار گیرد، ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. این تصمیم‌گیری بر عهده مسئولین دانشگاهها و سردبیران نشریات علمی است. با این حال، در صورت درخواست و اصرار موسسات و دانشگاهها، سیناوب شناسه دی او آی کراس رف را از طریق شرکتهای واسط و با تخفیف ویژه (هر شناسه 9000 تومان) در اختیار آنان قرار می‌دهد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با سیناوب تماس حاصل فرمایید.